Annual Banquet Recognizes Campus Leaders

CSILeadershipBanquet2018.jpg
Award recipients pose for a picture after the Leadership Recognition Program Banquet. The program honors students, advisers and organizations that have inspired and influenced Truman's campus.

The Center for Student Involvement hosted the annual Leadership Recognition Program Banquet April 18. The Leadership Recognition Program honors students, advisers and organizations that have inspired and influenced Truman’s campus.

Individual Awards

Riley Merdinian, Athletic Leadership Award
Ray Stewart, Excellence in Diversity Student Award
Alyssa Tipler, New Student Leader Award
Lisa Simms, Outstanding President of the Year (Small Organization)
Rachel Hanson, Outstanding President of the Year (Large Organization)
Rebekka Brown, Outstanding Student Worker Award
Nischal Shrestha, Outstanding Student Worker Award
Andrea Otte, Outstanding Student Worker Award
Kyra Cooper, Senior Leadership Award
Rebekah Sutherland, Senior Leadership Award
Deanna Schmidt, Student Excellence Award
Ben Lasser, Student Excellence Award
Hailee Baer, TLC Pass it Along Award
Bhavana Yerragunta, TLC Pass it Along Award
Taylor Collins, Verona S. and David Nichols Award
Katie King, Verona S. and David Nichols Award

Organization Awards
“Add Another Chapter to Your Story” – Alpha Sigma Gamma, Creative Campaign Award
Association of Black Collegians, Excellence in Diversity Organization Award
“Big Man on Campus” – Delta Zeta, Outstanding Entertainment Event Award
“Let’s Talk About It: A Conversation About Race in America” – Association of Black Collegians, Outstanding Educational Event Award
SHAG (Sexual Health Advocacy Group), Outstanding New Organization Award
Student Government, Outstanding Organization Award (Small Organization)
Student Public Health Association, Outstanding Organization Award (Large Organization)

Adviser Award

Alicia Wodika, E.M. Violette Outstanding Adviser Award
Laura Bates, E.M. Violette Outstanding Adviser Award

Multicultural Affairs Center
Alyssa Tipler, Rising Activist Award
Sadeja Harper, Outstanding Advocate Award
Heather Cianciola, Bertha Thomas Outstanding Faculty/Staff Advocate Award

Omicron Delta Kappa

Margaret Edwards, Faculty Hall of Fame
Meaghan Hartman, Staff Hall of Fame
Korbin Keller, Student Hall of Fame
Keaton Leppanen, Student Hall of Fame

Residence Life

Donald Levi Cullifer, Gaber Achievement Award
Samantha Jo Garrett, Gaber Achievement Award
Erin Darr, Outstanding Residence Leader Award

Serve Center
Delta Sigma Pi, Outstanding Organization Award
Alpha Sigma Gamma, Outstanding Service Organization Award
Kelsey Collins, Outstanding Student Volunteer Award
Enactus, Service-Learning Award

Student Senate
Christina Elem, Shining Star

Women’s Resource Center
Margaret Edwards, Women of Distinction Award – Faculty
Carol Bennett, Women of Distinction Award – Staff
Deanna Schmidt, Women of Distinction Award – Student

Greek Life Awards

Beta Theta Pi (IFC), Academic Excellence Award
Sigma Kappa (NPC), Academic Excellence Award
Sigma Tau Gamma, Brotherhood of the Year Award
Sigma Kappa, Sisterhood of the Year Award
Austin Green (IFC), member of Sigma Tau Gamma, Emerging Greek Leader Award
Courtney Atwell (NPC), member of Sigma Kappa, Emerging Greek Leader Award
Beta Theta Pi (IFC), Excellence in Risk Management Award
Sigma Sigma Sigma (NPC), Excellence in Risk Management Award
Alpha Gamma Rho (IFC), Outstanding Community Service Award
Delta Zeta (NPC), Outstanding Community Service Award
Troy Marroquin (IFC), president of Alpha Kappa Lambda, Outstanding Greek Chapter President Award
Jessica Mugler (NPC), president of Delta Zeta, Outstanding Greek Chapter President Award
Alpha Gamma Rho (IFC), Chapter of the Year Award
Delta Zeta (NPC), Chapter of the Year Award
Previous Next